DialNet Masters - przygotowania

Praca... po godzinach.


#1 2008-02-16 14:09:29

Grzesiek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 11
Punktów :   

Sieć lokalna-najważniejsze pojęcia

Access Point- Access Point (AP) jest to urządzenie (tzw. mostem), które łączy sieć przewodową z bezprzewodową. Dlatego AP posiadają dwa interfejsy. Pierwszy interfejs łączy AP z siecią kablową a drugi to interfejs bezprzewodowy łączący się ze sieciami radiowymi. Access Point łączy stacje robocze w sieć bezprzewodową pod warunkiem gdy te stacje są wyposażone w bezprzewodowe karty sieciowe (np. laptopy, palmtopy). Takiego rozwiązania używa się by połączyć dużą ilość urządzeń i uniknąć kablowania. Najważniejszym zadaniem Access Pointa jest przekonwertowanie ramek sieci bezprzewodowej na ramki Ethernetu. AP mają zazwyczaj stworzony panel administracyjny w postaci strony internetowej.
Źródła:  http://www.wifi.owe.pl/?id=access_point

Adapter-Zwany też kartą rozszerzeniową. Płytka z obwodami elektronicznymi, pasująca do gniazd rozszerzeń jednego ze standardów wbudowanych w płytę główną komputera. Na takich kartach można budować różne urządzenia rozszerzające możliwości komputera.
Źródła:  http://sieci-lan.pl/slownik.php

AdresIP- Do rozróżniania komputerów TCP/IP używa 32 bitowej liczby całkowitej, nazywanej adresem IP. Pomysłowość tego systemu adresowania polega na tym, że umożliwia on efektywne wyznaczanie tras pakietów. Jest to możliwe dzięki temu, że adres IP zawiera informację o tym do jakiej sieci jest włączony dany komputer oraz jednoznaczny adres komputera w tej sieci. Adres IP jest używany przy wszystkich operacjach związanych z wymianą informacji z daną maszyną. Ogólnie przyjętym sposobem zapisu adresu IP w sposób czytelny dla użytkownika jest format bajtowo-dziesiętny - adres zapisywany jest w postaci czterech liczb dziesiętnych, które oddzielone są kropkami, przy czym każda liczba dziesiętna odpowiada 8 bitom adresu IP. Taki zapis nosi nazwę “notacji dziesiętnej z kropkami” (ang. dotted quad notation). Zapis taki jest z pewnością o wiele bardziej czytelny dla człowieka niż zapis bitowy.
Źródła: http://www.staff.amu.edu.pl/~psi/inform … ddress.htm

Adres MAC- Każda karta sieciowa ma swój unikalny adres MAC zbudowany z sześciu par znaków, a informujący o producencie, czasem też o dacie produkcji, numerze serii, modelu karty itd. W Windows (polecenie ipconfig /all) jest on wyświetlany w następujący sposób: "00-01-02-1E-36-00" (adres MAC karty 3com).Producenci kart i sterowników często dbają, by zmianę adresu MAC w Windows dało się przeprowadzić równie wygodnie, jak w systemach uniksowych. Aby jej dokonać, należy kliknąć prawym klawiszem na ikonce "Mój komputer", wybrać Właściwości -> Sprzęt -> Menedżer urządzeń. Następnie musimy przejść do wybranej karty sieciowej i kliknąć Właściwości -> Zaawansowane. W polu Adres sieciowy (Network Address) ustawiamy interesującą nas wartość.

Przydzielanie adresów


•Statyczny,
•Dynamiczny,
•Adresy przydziela serwer.
Adresy statyczne przydziela administrator sieci stosownie do wcześniej przyjętego planu adresacji. Adres statyczny pozostaje niezmienionym aż do momentu zdecydowania o tym przez administratora sieci. Adresy dynamiczne są przydzielane urządzeniom w momencie podłączenia ich do sieci przez działanie pewnych specyficznych protokołów. Dowolne urządzenie używające dynamicznego adresowania często ma inny adres po każdym podłączeniu urządzenia do sieci. Adresy przydzielane przez serwer są ponownie przydzielane po uprzednim odłączeniu urządzenia od sieci, a następnie jego podłączeniu.
Żródła: http://www.idg.pl/news/82962.html
http://www.networld.pl/artykuly/20226_4.html
A tu można znaleźć spisy adresów MAC: http://standards.ieee.org/regauth/oui/oui.txt

Arcnet- jest standardem kart sieciowych obecnie niemal całkowicie wypartym przez alternatywny standard - Ethernet. Karty typu ArcNet pozwalają na transmisję danych z prędkościami od 2,5 Mb/s do 100 Mb/s na odległości do 4 km. Jako medium wykorzystują 93 omowy RG62 kabel koncentryczny lub pojedynczą parę telefoniczną, dzięki czemu często znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie możliwość zastosowania Ethenetu wyklucza brak drugiej pary skrętki. Wersja 100 Mbit pracuje z protokołem TCenet (Thomas Conrad) i ma mało wspólnego z Arcnet, wykorzystuje tylko ten sam koncentryk RG62 jako medium transmisyjne.
Żródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Arcnet

Architektura klient-server- Klient/serwer to asymetryczna architektura oprogramowania umożliwiająca rozdzielenie pewnych funkcjonalności, w celu zwiększenia elastyczności i ułatwienia wprowadzania zmian w każdej z części. Polega to na ustaleniu, że serwer zapewnia usługi dla klientów, którzy mogą komunikować się z serwerem wysyłając żądanie (request). Podstawowe i najczęściej używane serwery to: serwer pocztowy, serwer WWW, serwer plików, serwer aplikacji. Z usług jednego serwera może zazwyczaj korzystać wielu klientów. Zdarza się, że jeden klient może korzystać jednocześnie z usług wielu serwerów.

Cechy charakterystyczne serwera:


•Pasywny
•Czeka na żądania od klientów
•W momencie otrzymania żądania, przetwarza je, a następnie wysyła odpowiedź

Cechy charakterystyczne klienta:


•Aktywny
•Wysyła żądanie do serwera
•Oczekuje na odpowiedź od serwera
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Klient-serwer

Brama-Uniwersalny termin oznaczający dowolne urządzenie łączące dwie sieci. Bramy mogą przekazywać pocztę, tłumaczyć protokoły, przekazywać dalej pakiety danych i wykonywać jeszcze inne zadania. Podstawowym zadaniem bramy jest umożliwić szeroko pojętą komunikację między dwoma sieciami.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

BSS -(Basic Service Set) - sieć zależna; wyżej przedstawiona konfiguracja (IBSS) jest wystarczająca w przypadku małych, tymczasowych i niezorganizowanych sieci. Co jednak się stanie jeśli zapragniemy połączyć ją z kablową instalacją np. 10Base-T lub też zwiększyć zasięg poruszania się stacji roboczych? Tutaj konstruktorzy proponują urządzenie zwane HUB-em AP (Access Point, punkt dostępu, koncentrator radiowy różnie to zwą ale chodzi o to samo:)). Ów element spełnia funkcję bardzo podobną do huba stosowanego w sieciach UTP, mianowicie wzmacnia i regeneruje odebrany sygnał oraz kieruje ruchem w LAN-ie. Teraz wszystkie stacje robocze należące do danej podsieci (domeny radiowej) nie komunikują się już bezpośrednio ze sobą lecz za pośrednictwem owego koncentratora. Maksymalna ilość komputerów obsługiwanych jednocześnie przez AP jest ściśle określona przez producenta i oscyluje w granicach kilkudziesięciu urządzeń. Takie rozwiązanie w istocie zwiększa zasięg sieci, niestety implikuje także spory spadek prędkości transmisji. Jest to związane ze wzrostem odległości pomiędzy jednostkami nadawczymi, występowaniem pośrednika w komunikacji (stacja najpierw dogaduje się z HUB-em później HUB z docelowym obiektem transmisji co w teorii dwukrotnie zwiększa czas potrzebny na wymianę danych), poza tym do spadku wydajności przyczynia się ogromna ilość danych dodatkowych, takich jak: synchronizacja czy mechanizm kontroli.
Źródła: http://klub.chip.pl/atom/radio/wlan_teoria.html

CDPD-(Cellular Digital Packet Data) Najbardziej rozpowszechniona technika przesyłania danych przez bezprzewodowe łącza radiowe. Technika CDPD najczęściej używa pasma 2,4 GHz.
Źródła: http://www.ws-webstyle.com/pl/netopedia … acket_data

CSMA/CD-(Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection) Technika, w-g której wiele komputerów podłączonych do tego samego segmentu sieci może skutecznie wysyłać w sieci pakiety danych unikając przy tym kolizji.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/CSMA/CD

CSU/DSU-(Channel Service Unit/Data Service Unit) Narzędzie zmieniające pakiety sieci lokalnej na pakiety nadające się do transmitowania cyfrowymi liniami telefonicznymi tworzącymi sieci WAN.
Źródło: http://helion.pl/online/sieke/sieke13.htm

DHCP-(Dynamic Host Configuration Protocol) Jeden z protokołów zestawu TCP/IP zajmujący się automatycznym przyporządkowaniem adresów IP klientom zgłaszającym się do serwera.
Źródło: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

DNS Domain Naming System-Serwery DNS zamieniające słowne adresy Internetowe (które łatwiej zapamiętywać ludziom) na cyfrową postać IP potrzebną komputerom (i na odwrót). Przykładowo, serwer DNS może poinformować, że 192.168.1.6 to alice.library.net lub odwrotnie, że pod nazwą alice.library.net w istocie kryje się adres IP 192.168.1.6.
Źródło: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

DSL-(Digital Subcriber Line) Technika realizowana szybkich łącz cyfrowych na zwykłych liniach telefonicznych.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

ESS (Extended Service Set) - sieć złożona; powstaje podczas połączenia ze sobą co najmniej dwóch podsieci BSS. Wystarczy zespolić ze sobą HUB-y AP tradycyjnym okablowaniem umożliwiając w ten sposób komunikację stacjom bezprzewodowym z tradycyjną siecią LAN oraz z jednostkami znajdującymi się w innych podsieciach radiowych. Jeśli przy okazji zapewnimy nakładanie się na siebie sygnałów z poszczególnych podsieci możliwe będzie poruszanie się komputerów po całej sieci ESS. Roaming umożliwia przekazywanie klientów kolejnym punktom dostępu, w ten sposób po wyjściu ze strefy zarządzanej przez jeden Access Point jesteśmy automatycznie przekazywani kolejnemu znajdującemu się akurat w zasięgu transmisji. Do łączenia podsieci WLAN można użyć specjalnych anten dookolnych i kierunkowych oraz tzw. punktów rozszerzających. Dwa pierwsze służą do zespalania podsieci na większych odległościach nawet do 30km. Natomiast punkty rozszerzające są to najzwyklejsze w świecie HUB-y AP, różni je tylko możliwość komunikacji z innymi punktami dostępu bez konieczności stosowania okablowania.
Źródła: http://klub.chip.pl/atom/radio/wlan_teoria.html

Ethernet-to technologia, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje one specyfikację kabli oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI. Jego specyfikacja została podana w standardzie 802.3 IEEE. Ethernet został opracowany przez Roberta Metcalfa  Xerox PARC i opublikowany w 1976. Ethernet bazuje na idei węzłów podłączonych do wspólnego medium i wysyłających i odbierających za jego pomocą specjalne komunikaty (ramki). Ta metoda komunikacji nosi nazwę CSMA/CD. Wszystkie węzły posiadają unikalny adres MAC. Klasyczne sieci Ethernet mają cztery cechy wspólne. Są to: parametry czasowe, format ramki, proces transmisji oraz podstawowe reguły obowiązujące przy ich projektowaniu.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ethernet

10Base2 - specyfikacja Ethernet o paśmie podstawowym 10 Mbps korzystająca z cienkiego kabla koncentrycznego o oporności 50 Ohmów. Jest częścią specyfikacji IEEE 802.3. Maksymalna długość do 185 metrów na segment.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

10Base5- specyfikacja Ethernet o paśmie podstawowym 10 Mbps korzystająca z grubego kabla koncentrycznego o oporności 50 Ohmów. Jest częścią specyfikacji IEEE 802.3. Maksymalna długość do 500 metrów.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

10BaseF- specyfikacja Ethernet o paśmie podstawowym 10 Mbps, która odwołuje się do standardów 10BaseFB, 10BaseFL, 10BaseFP korzystających z kabla światłowodowego.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

10BaseFB- specyfikacja Ethernet o paśmie podstawowym 10 Mbps korzystająca z kabla światłowodowego. Jest częścią specyfikacji IEEE 10BaseF. Kabla tego na używa się do łączenia stacji użytkowników. Zapewnia szkielet sygnału synchronicznego pozwalający na dołączenie dodatkowych segmentów i regeneratorów do sieci. Segmenty 10BaseFB mogą mieć długość do 2000 metrów na segment.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

10BaseFL- specyfikacja Ethernet o paśmie podstawowym 10 Mbps korzystająca z kabla światłowodowego. Jest częścią specyfikacji IEEE 10BaseF. Może współpracować z FOIRL, ale jest raczej używana w jego zastępstwie. Segmenty 10BaseFL mogą mieś długość do 1000 metrów na segment przy współpracy z FOIRL, oraz do 2000 metrów na segment, jeśli jest wyłącznym standardem.
Żródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

10BaseFP- pasywna specyfikacja Ethernet o paśmie podstawowym 10 Mbps korzystająca z kabla światłowodowego. Jest częścią specyfikacji IEEE 10BaseF. Organizuje pewną liczbę komputerów w topologii gwiazdy bez korzystania z regeneratorów. Segmenty 10BaseFP mogą mieć długość do 500 metrów na segment.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

10BaseT - specyfikacja Ethernet o paśmie podstawowym 10 Mbps korzystająca z dwóch par skrętki (kategorie 3, 4 lub 5). Jedna para transmituje dane, druga odbiera dane. Jest częścią specyfikacji IEEE 802.3. Maksymalna długość do 100 metrów na segment.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

10BaseFX- szerokopasmowa specyfikacja Fast Ethernet 100 Mbps korzystająca z dwóch kabli światłowodowych na połączenie. Odpowiednia synchronizacja czasowa wymaga, aby maksymalna długość kabli nie przekraczała 400 metrów. Opiera się na standardzie IEEE 802.3.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

100BaseT- szerokopasmowa specyfikacja Fast Ethernet 100 Mbps korzystająca z kabla UTP. Podobnie jak w 10BaseT wysyła impulsy, gdy w segmencie nie ma ruchu. Jednak impulsy niosą więcej informacji niż w 10BaseT. Opiera się na standardzie IEEE 802.3.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

100BaseT4- szerokopasmowa specyfikacja Fast Ethernet 100 Mbps korzystająca z czterech par okablowania UTP kategorii 3, 4 lub 5. Odpowiednia synchronizacja czasowa wymaga, aby maksymalna długość nie przekraczała 100 metrów. Opiera się na standardzie IEEE 802.3.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

100BaseTX- szerokopasmowa specyfikacja Fast Ethernet 100 Mbps korzystająca z dwóch par okablowania UTP lub STP. Jedna para transmituje dane, druga odbiera dane. Opiera się na standardzie IEEE 802.3. Odpowiednia synchronizacja czasowa wymaga, aby maksymalna długość nie przekraczała 100 metrów.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

100BaseX- szerokopasmowa specyfikacja Fast Ethernet 100 Mbps która odwołuje się do standardów 100BaseFX i 100BaseTX korzystająca z kabla światłowodowego. Opiera się na standardzie IEEE 802.3
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Fast Ethernet-jedna ze specyfikacji Ethernetu 100 Mbps. Szybki Ethernet oferuje dziesięciokrotnie zwiększoną szybkość w porównaniu ze standardem 10BaseT zachowując format format ramek, mechanizmy MAC i MTU. Dzięki temu aplikacje i narzędzia sieciowe 10BaseT mogą być używane w sieciach Fast Ethernet. Opiera się na rozszerzonej specyfikacji IEEE 802.3.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fast_Ethernet

FDDI- to standard transmisji danych, jest oparty na technologii światłowodowej. Transfer w tych sieciach wynosi 100 Mb/s. Sieć ta zbudowana jest z dwóch pierścieni - pierścień pierwotny i pierścień zapasowy (wtórny). Transmisja prowadzona jest z użyciem jednego pierścienia. Istnieją modyfikacje protokołu pozwalające na używanie dwóch pierścieni lecz są rzadko stosowane z powodu dwukrotnego spadku przepustowości po uszkodzeniu pierścienia i rekonfiguracji sieci. W sieci takiej stacje robocze podłączone są do dwóch pierścieni. Zaletą takiej sieci jest to, że mimo uszkodzenia pierścienia sieć jest nadal sprawna i można przesyłać dane. W przypadku uszkodzenia pierścienia stacje robocze automatycznie się rekonfigurują i zawracają dane do drugiego pierścienia, przez co inne stacje nie zauważają zaistniałej awarii.FDDI obsługuje dwa typy połączeń: SAS (ang. single-attached stations) i DAS (ang. dual-attached stations). Oznacza to, że karty sieciowe FDDI mogą posiadać dwa zestawy interfejsów medium fizycznego. Znane są one jako porty A i B. Port A jest interfejsem głównym, a port B wtórnym.Sieci FDDI stosuje się przede wszystkim w sieciach szkieletowych lub kampusowych, ponieważ dzięki nim można podłączyć ok. 500 urządzeń rozrzuconych na przestrzeni nawet 100 km.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

FFTP - (Foiled Twisted Pair) Przewód mający cztery pary skręconych drutów, tzw. skrętka ekranowana. Każda para przewodów otoczona jest ekranem z folii, a cały kabel jest pokryty folią.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

FTP - (Foiled Twisted Pair) Przewód mający cztery pary skręconych drutów, tzw. skrętka ekranowana. Ekranowana za pomoc folii z przewodem uziemiającym.
Źródło: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

FTP - (File Transfer Protokol) Jeden z protokołów zestawu TCP/IP zajmujący się kopiowaniem plików przez Internet.
Źródło: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

IBSS- (Independet Basic Service Set) - sieć niezależna; w tym elementarnym przypadku do stworzenia sieci potrzebne są dwie rzeczy: komputer i radiowa karta sieciowa. Każda stacja nadawczo odbiorcza posiada ten sam priorytet i komunikuje się z innymi komputerami bezpośrednio, bez żadnych dodatkowych urządzeń aktywnych kierujących ruchem w LAN-ie. Po prostu wystarczy "wsadzić" do komputera kartę radiową, zainstalować sterowniki, i już możemy rozkoszować się niczym nie ograniczoną komunikacją z innymi komputerami (z danej podsieci) wyposażonymi w "radiówki". Nie wolno zapominać, iż maksymalna odległość między stacjami w tym przypadku wynosi od 30 do 60 metrów, oraz o ustawieniu we wszystkich urządzeniach tego samego identyfikatora domeny (Wireless domain ID), umożliwiającego komunikacje tylko z wybranymi maszynami, i zabezpieczającego przed nieautoryzowanym dostępem do naszej sieci WLAN.
Źródła: http://klub.chip.pl/atom/radio/wlan_teoria.html

IEEE 802.2 - protokół IEEE LAN, który określa implementację podwarstwy LLC w warstwie łączenia danych. IEEE 802.2 obsługuje błędy, ramki, kontrolę przepływu oraz interfejs w warstwie sieci. Jest stosowany w sieciach LAN IEEE 802.3 i IEEE 802.5.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

IEEE 802.3 - protokół IEEE LAN, który określa implementację fizycznej warstwy podwarstwy MAC w warstwie łączenia danych. IEEE 802.3 stosuje dostęp CSMA/CD dla różnych szybkości w różnych fizycznych nośnikach. Rozszerzenia standardu IEEE 802.3 określają implementację dla sieci Fast Ethernet. Odmianami specyfikacji IEEE 802.3 są 10Base2, 10Base5, 10BaseF, 10BaseT, oraz 10Broad36. Odmianami Fast Ethernetu są 100BaseTX i 100BaseFX.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

IEEE 802.5 - protokół IEEE LAN, który określa implementację fizycznej warstwy podwarstwy MAC w warstwie łączenia danych. IEEE 802.5 stosuje znaczniki dostępu o szybkości 4 lub 16 Mb/s dla okablowania STP albo UTP. Jego funkcjonalność jest równoważna IBM Token Ring.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Intranet-sieć komputerowa, ograniczająca się do komputerów np. w firmie lub organizacji. Po zamontowaniu serwera, umożliwiającego korzystanie w obrębie sieci LAN z usług takich, jak strony WWW czy poczta elektroniczna
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Intranet

IP - (Internet Protocol) Bardzo ważny składnik zastawu protokołów TCP/IP odpowiedzialny za adresowanie i kierowanie pakietów.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

IPX - (InterNetworking Packet Exchange) Część protokołu IPX/SPX odpowiadający za adresowanie i kierowanie pakietów w sieciach NetWare firmy Novell
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Kabel współosiowy - Przewód z miedzianą żyłą centralną i ekranującym oplotem naokoło niej, podobny do używanego w telewizji kablowej. Takie kable są używane do budowy sieci w topologii 10BAASE-2.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Karta sieciowa-karta rozszerzeń, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Każda karta NIC posiada własny, unikatowy w skali światowej adres fizyczny, znany jako adres MAC, przyporządkowany w momencie jej produkcji przez producenta, zazwyczaj umieszczony na stałe w jej pamięci ROM. W niektórych współczesnych kartach adres ten można jednak zmieniać. Karta sieciowa pracuje tylko w jednym standardzie np. Ethernet. Nie może pracować w dwu standardach jednocześnie np. Ethernet i FDDI. Karty sieciowe, podobnie jak switche są elementami aktywnymi sieci Ethernet.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_sieciowa

Koncentrator - Urządzenie pozwalające zrealizować gwiaździstą topologię sieci, w której awaria jednego kabla nie wpływa na pracę stacji roboczych podłączonych do koncentratora innymi kablami.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

LLC - (Logical Link Control) wyższa z dwóch podstaw w warstwie łączenia danych zdefiniowana przez IEEE. Podstawa LLC obsługuje kontrolę błędów, kontrolę przepływu, ramkowanie oraz adresowanie w podwarstwie MAC. Najbardziej powszechnym protokołem LLC jest IEEE 80.2, który zawiera zarówno warianty bezpołączeniowe, jak i połączeniowe.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

MAN- (Metropolis-Area Network) sieć która obejmuje wielko miejskie obszary, MAN spina obszary o większej powierzchni niż w przypadku sieci LAN, ale mniejsze niż przy sieci WAN.
Źródło: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Maska podsieci - Strukturalnie podobny do adresów IP zespół czterech liczb wydzielający część adresu IP definiującą samą sieć – w odróżnieniu od części definiującej konkretny komputer w tej sieci. Przykładowo, komputer o pełnym adresie IP 192.168.1.5 mógłby mieć maskę podsieci 255.255.255.0. Oznacza to, że sieć ma adres 192.168.1, zaś adres tego konkretnego komputera w tej sieci jest 5.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Most - Urządzenie łączące różne sieci tak, że mogą być traktowane jak jedna sieć logiczna.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Nagłówek - Część pakietu danych niosąca informacje adresowe, sumę kontrolną i inne dane porządkowe.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

NetBEUI - Rozszerzenie protokołu NetBIOS, między innymi oferujące funkcję pakowania pakietów (NetBEUI Farme, czyli NBF). Powszechnie spotykaną implementacją protokołu NetBIOS jest właśnie NetBEUI.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

NetBIOS - (Network Basic I/O System) Prosty protokół sieciowy nie obsługujący przekierowania pakietów, opracowany przez firmę IBM na potrzeby małych sieci pecetów.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

NFS - (Network File System) Opracowany w firmie Sun Microsystem mechanizm dostępu przez sieć do plików rezydujących na dyskach innych komputerów tak, jakby były one zapisane na dysku lokalnym.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

NOS - (Network Operating System) Serwerowy system operacyjny z wbudowanymi funkcjami sieciowymi, takimi jak uwierzytelnianie użytkowników, dbanie o bezpieczeństwo plików, udostępnianie zasobów sieciowych. Przykładami popularnych sieciowych systemów operacyjnych są Windows NT Server, UNIX i NetWare.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Pakiet - Porcja informacji, która ma zostać przetransmitowana jakimiś łączami, stowarzyszona z „opakowaniem” zwanym nagłówkiem pakietu. W nagłówku znajdują się dane nadawcy i adresata, suma kontrolna danego pakietu i inne informacje potrzebne do skutecznej korekcji przekłamań transmisji.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Podsieci - Kawałki na jakie można podzielić sieć TCP/IP ze względu na bezpieczeństwo, albo dla polepszenia zarządzania. Podsieci są łączone routerami.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Protokoły bramowe - Członkowie zestawu protokołów TCP/IP używane przez routery do określenia najlepszej trasy dla danego pakietu.
Źródłą: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Protokół - Uzgodniony standard. W obsłudze ruchu w sieciach protokoły są używane do adresowania pakietów i dbają o ich dostarczenie przez sieć do adresatów w stanie nienaruszonym.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Protokół tunelowania - Gwarantuje bezpieczeństwo danych przekazywanych z sieci do sieci kanałem Virtual Private Network przez Internet.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Przełączanie pakietów - Technologia dzielenia strumienia binarnych danych przeznaczonych do przesyłania przez fizyczne łącza (kable współosiowe, światłowody czy skrętki) na małe porcje uzupełnione nagłówkami (pakiety). Nagłówki umożliwiają adresowanie pakietów i korygowanie w nich przekłamań transmisji.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Przewód- używający złączy RJ-45 spotyka się często przy budowie sieci Ethernet w trzech wersjach - normalnej (ang. straight-through), skrosowanej (crossover) oraz odwróconej (rollover). Wersja standardowa służy do łączenia urządzenia końcowego (np. komputera, drukarki, itp.) z koncentratorem (hubem) bądź switchem. Wersja skrosowana służy do łączenia komputerów bez pośrednictwa koncentratora, bądź do łączenia koncentratorów. Wersja odwrócona służy między innymi do podłączania urządzeń sieciowych jak switche, routery niektórych producentów, np. firmy Cisco, do komputera przez łącze konsolowe - łączy wówczas interfejsy szeregowe i służy do konfiguracji urządzeń.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/RJ-45

RJ-45-rodzaj ośmiostykowego złącza (gniazdo i wtyk) używanego najczęściej do zakończenia przewodów typu "skrętka" (UTP, STP, itp.). Wykorzystywane w różnego rodzaju sprzęcie telekomunikacyjnym i komputerowym. Najbardziej rozpowszechnione jako podstawowe złącze do budowy przewodowych sieci komputerowych w standardzie Ethernet.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/RJ-45

RMON - (Remote MONitoring) Protokół z zestawu TCP/IP zajmujący się zarządzaniem siecią i zbieraniem danych o jej stanie. O wiele bardziej skuteczny niż starszy kuzyn SNMP.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Routery- Router (po polsku - ruter, trasownik) – urządzenie sieciowe pracujące w trzeciej warstwie modelu OSI, pełniące rolę węzła komunikacyjnego. Proces kierowania ruchem nosi nazwę routingu, routowania, rutowania lub trasowania.
Źródła: http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=750

Routing- w informatyce, wyznaczanie trasy dla pakietu danych w sieci komputerowej, a następnie wysłanie go tą trasą. Pakiety przesyłane przez sieć opatrzone są adresem nadawcy i odbiorcy. Zadaniem routerów jako węzłów pośrednich między nadawcą a odbiorcą jest przesłanie pakietów do celu po jak najlepszej ścieżce. Typowy router bierze pod uwagę tylko informacje z nagłówka IP, czyli sprawdza tylko informacje z warstwy sieci (trzeciej) modelu OSI. Obowiązkiem routera IP przy przekazywaniu pakietu dalej do celu jest obniżenie o jeden wartości TTL (Time To Live, czas życia). Datagram IP, który trafia do routera z wartością 1 w polu TTL zostanie utracony, a do źródła router odsyła datagram ICMP z kodem TTL Exceeded. Routing ma na celu możliwie najlepiej (optymalnie) dostarczyć pakiet do celu. Pierwotnie jedynym kryterium wyboru było posiadanie jak najdokładniejszej trasy do celu, ale obecnie protokoły routingu mogą uwzględniać podczas wyboru trasy również takie parametry jak priorytet pakietu (standardy ToS/DSCP), natężenie ruchu w poszczególnych segmentach sieci itp. W przypadku routingu brzegowego (wykorzystującego BGP) w Internecie wybór trasy jest silnie związany z polityką poszczególnych dostawców (i zawartymi między nimi umowami o wymianie ruchu) i bywa daleki od optymalnego.
Źródła: http://routing.vj.e.pl/

Segment logiczny - Zespół fizycznych segmentów sieci dołączonych do koncentratora lub grupy bezpośrednio połączonych ze sobą koncentratorów. Jeśli ma być podzielona na kilka segmentów logicznych, musi być użyty przełącznik.
Źródło: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Serwer - Centralny komputer w sieci świadczący jakieś usługi innym komputerom i udostępniający im jakieś zasoby.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3


SFTP - (Foiled Twisted Pair) Przewód mający cztery pary skręconych drutów, tzw. skrętka ekranowana. Każda para przewodów otoczona jest ekranem z folii, a cały kabel jest pokryty oplotem.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Sieć - Dowolny zestaw elementów współpracujących ze sobą w przewidywalny sposób. W odmianie komputerowej grupa maszyn połączonych we wspólną topologię ta, że można między nimi transmitować dane komputerowe.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Sieć lokalna (LAN) - najmniej rozległa postać sieci komputerowej zazwyczaj ogranicza się do jednego budynku lub kilku pobliskich budynków (np. bloków na osiedlu). Technologie stosowane w sieciach lokalnych można podzielić na rozwiązanie oparte na przewodach (kable miedziane, światłowody) lub komunikacji radiowej.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sie%C4%87_lokalna

Sieć równorzędnych komputerów - Sieć, w której żaden komputer nie pełni roli centralnego serwera. Każdy z komputerów takiej sieci czasami pełni rolę serwera, a czasami klienta.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

STP - (Shielded Twisted Pair) Przewód mający cztery pary skręconych drutów, tzw. skrętka ekranowana. Ekranowana za pomocą oplotu i zewnętrznej koszulki ochronnej.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Światłowód - Zespół odpowiednio uformowanych włókien szklanych, które mają zdolność przewodzenia wiązek światła na duże dystanse z małymi tłumieniami. Zewnętrznie światłowód jest podobny do kabla współosiowego, ale we wnętrzu ma wiązkę elastycznych włókien szklanych zamiast żyły miedzianej.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Tabele routingu - Bazy danych dostępnych tras pomiędzy określonymi sieciami lokalnymi, przechowywane w pamięci routerów. Na ogół im mniejsza tabela routingu, tym szybciej działa router.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

TCP - (Transmission Control Protocol) Protokół z zestawu TCP/IP zapewniający niezawodną dostawę pakietów do ich miejsc przeznaczeń.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

TCP/IP - (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) Ogólna nazwa zestawu protokołów używanych w Internecie. Jest to standard otwarty – nie należy do nikogo i nikt nie może go zastrzec. Natomiast każdy może napisać implementację dowolnego ze standardów TCP/IP.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Token ring-metoda tworzenia sieci LAN opracowana przez firmę IBM w latach 70., dziś powoli wypierana przez technologię Ethernetu. Szybkość przesyłania informacji w sieciach Token Ring wynosi 4 lub 16 Mb/s. W oryginalnej IBM-owskiej sieci Token-Ring stacje robocze podłącza się bezpośrednio do urządzeń MAU, które z kolei łączy się ze sobą tak, by tworzyły jeden duży pierścień.
Źródło:http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Topologia - Układ sieci. Termin może tyczyć budowy fizycznej (kabel 10BASE-2,skrętka 10BASE-T, światłowody) albo układu logicznego.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Topologia gwiaździsta - Topologia sieci, w której kable przyłączeniowe od wszystkich stacji roboczych zbiegają się w jednym centralnie ulokowanym koncentratorze. 10BASE-T, Token Ring, FDDI i ATM to topologie gwiaździste.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Topologia magistrali - Topologia sieci, w której wszystkie komputery są przyłączone do tego samego kabla (magistrali). Nie jest to topologia niezawodna: nawet jeśli tylko jeden odcinek kabla ulegnie uszkodzeniu, przestaje działać cała sieć. Przykładem topologii magistralowej jest 10BASE-2.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Topologia_magistrali

Transceiver - Część karty sieciowej fizycznie nadająca do sieci pakiety danych i odbierająca je stamtąd.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

UTP- (Unshielded Twisted-Pair) Przewód mający cztery pary skręconych drutów, tzw. skrętka nie ekranowana. Używany do budowy okablowania strukturalnego sieci.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

VLAN - (Virtual Local Area Network) Sieć składająca się z różnych rozproszonych elementów połączonych łączami WAN i tak nadzorowana przez odpowiednie oprogramowanie, że ze strony użytkowników wygląda i działa jak zwykła sieć lokalna.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sie%C4%87_wirtualna

VPN - (Virtual Private Network) Sieć składająca się z różnych elementów połączonych przez Internet tak, że ze strony użytkowników wygląda i działa jak zwykła sieć lokalna.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

WAN-Sieć WAN działa w warstwie fizycznej oraz warstwie łącza danych modelu odniesienia OSI. Łączy ona ze sobą sieci LAN, które są zazwyczaj rozproszone na dużych obszarach geograficznych. Sieci WAN umożliwiają wymianę ramek i pakietów danych pomiędzy routerami i przełącznikami oraz obsługiwanymi sieciami LAN.
Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sie%C4%87_rozleg%C5%82a

Winsock - Zestaw plików używanych przez środowisko Windows do współdziałania z protokołami zestawu TCP/IP. Zazwyczaj głównym plikiem jest w nim biblioteka winsock.dll.
Źródła: http://sieci-lan.pl/slownik.php3

Ostatnio edytowany przez Grzesiek (2008-02-18 21:20:11)

Offline

 

#3 2008-02-16 15:03:53

n3m0

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 22
Punktów :   

Re: Sieć lokalna-najważniejsze pojęcia

Przejrzałem tylko do pojęcia "brama". Resztę sprawdzę później. Jeśli ktoś inny ma jakieś pytania czy uwagi, proszę pisać śmiało.

Hasła należy uporządkować alfabetycznie. W hasłach można podać odnośniki do źródeł informacji, ale jeśli to
czasochłonne, nie warto.

WLAN: Skąd dane na temat zasięgu? Najlepiej podać bezpośrednio obok tych informacji o zasięgu WiFi źródło informacji. Ale... to i tak będzie opisane w odrębnym temacie.

Pojęcia, które się pojawiają, a nie są osobno wyjaśnione:

Acces Point (jest wyjaśnione, ale trzeba też dodać jako odrębne hasło)
HUB
ramka
STP


Hasła do uzupełnienia:
Intranet - trzeba dodać więcej informacji na temat funkcjonalności, np. możliwość łączenia się z usługami intranetu
spoza tej sieci (z Internetu, za pomocą podłączenia pulpitu zdalnego, ssh itp.)
Adres MAC (więcej o funkcjach, zasadach przydzielania, możliwościach jego zmiany - tzw. "klonowanie")
Adres IP (trochę szerzej, ale nie za wiele, bo będzie to opisane osobno)
Architektura klient-server (p2p wydzielić jako osobne hasło)

Offline

 

#4 2008-02-16 18:46:42

n3m0

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 22
Punktów :   

Re: Sieć lokalna-najważniejsze pojęcia

Grzesiek napisał:

Adres MAC- Każda karta sieciowa ma swój unikalny adres MAC zbudowany z sześciu par znaków, a informujący o producencie, czasem też o dacie produkcji, numerze serii, modelu karty itd. W Windows (polecenie ipconfig /all) jest on wyświetlany w następujący sposób: "00-01-02-1E-36-00" (adres MAC karty 3com).Producenci kart i sterowników często dbają, by zmianę adresu MAC w Windows dało się przeprowadzić równie wygodnie, jak w systemach uniksowych. Aby jej dokonać, należy kliknąć prawym klawiszem na ikonce "Mój komputer", wybrać Właściwości -> Sprzęt -> Menedżer urządzeń. Następnie musimy przejść do wybranej karty sieciowej i kliknąć Właściwości -> Zaawansowane. W polu Adres sieciowy (Network Address) ustawiamy interesującą nas wartość.

Przydzielanie adresów


•Statyczny,
•Dynamiczny,
•Adresy przydziela serwer.
Adresy statyczne przydziela administrator sieci stosownie do wcześniej przyjętego planu adresacji. Adres statyczny pozostaje niezmienionym aż do momentu zdecydowania o tym przez administratora sieci. Adresy dynamiczne są przydzielane urządzeniom w momencie podłączenia ich do sieci przez działanie pewnych specyficznych protokołów. Dowolne urządzenie używające dynamicznego adresowania często ma inny adres po każdym podłączeniu urządzenia do sieci. Adresy przydzielane przez serwer są ponownie przydzielane po uprzednim odłączeniu urządzenia od sieci, a następnie jego podłączeniu.
Żródła: http://www.idg.pl/news/82962.html
http://www.networld.pl/artykuly/20226_4.html
A tu można znaleźć spisy adresów MAC: http://standards.ieee.org/regauth/oui/oui.txt

Jaką właściwość karty sieciowej można zmienić w polu "Network Address"? I czy możemy ot tak sobie nadać swojej karcie sieciowej dowolną wartość jako MAC Adress? No i najważniejsze: co się stanie, jeśli w sieci pojawią się dwie karty sieciowe o takim samym MACu? Albo o takim samym IP? (do opisania w osobnych hasłach).
"Przydzielanie adresów" to paragraf dotyczący zmiany i zasad zmiany adresów IP, a nie MAC adresów.
Przepraszam, że tak się wymądrzam, ale taka moja rola.

Offline

 

#5 2008-02-16 19:12:39

Grzesiek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 11
Punktów :   

Re: Sieć lokalna-najważniejsze pojęcia

Ewentualne poprawki będe jeszcze wprowadzał narazie chcem wszystkie to pojęcia uporządkować alfabetycznie.Jakie kolwiek uwagi,moje błedy czy dopisanie czegoś będe poprawiał w maire na bieżąco.

Offline

 

#6 2008-02-17 20:21:48

n3m0

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 22
Punktów :   

Re: Sieć lokalna-najważniejsze pojęcia

Kolejna porcja poprawek. I chyba na razie dam Ci spokój. Pognębię inne osoby. Miałeś masę pracy. Źródło http://sieci-lan.pl/slownik.php3 wydaje się wątpliwej wartości, więc szczególnie hasła pochodzące stamtąd trzeba poprawić. Poniżej garść szczegółów:

MTU (użyłeś w haśle Fast Ethernet)

suma kontrolna (w haśle pakiet)

FTP, FFTP i UTP - tu aż się prosi żebyś dodał trochę więcej informacji i może jakieś rysunki? Proponuję wygrzebać
(np. zrzutem ekranu) rysunki kabli z tego PDFa: http://www.mitronik.com/detal/3M/Karty% … e_kat6.pdf
MAN - dobrze by było, gdybyś w kilku słowach napisał o największych MANach w Polsce. Najbliższy MAN to olsztyński
OLMAN - sieć uniwersytecka łącząca Kortowo z "miastem", akademikami i niektórymi urzędami.
Napisałeś: "Maska podsieci - Strukturalnie podobny do adresów IP zespół czterech liczb wydzielający część adresu IP
definiującą samą sieć – w odróżnieniu od części definiującej konkretny komputer w tej sieci. Przykładowo, komputer o
pełnym adresie IP 192.168.1.5 mógłby mieć maskę podsieci 255.255.255.0. Oznacza to, że sieć ma adres 192.168.1, zaś
adres tego konkretnego komputera w tej sieci jest 5." W tym przypadku adresem sieci jest 192.168.1.1, a adres IP
komputera to nie samo '5' tylko pełna wartość: 192.168.1.5. Maska oznacza, że w tej konkretnej sieci istnieje
możliwość zaadresowanie (podłączenia) do 255 urządzeń, jedno z nich musi jednak pełnić funkcję bramy, czyli
"komputerów" można tu podłączyć 254 (czy podobnie, oj, jestem polonistą).
NFS - trzeba opisać szerzej
NOS - uwspółcześnić trzeba listę systemów posiadających funkcjonalność NOSa; trochę historii by nie zawadziło.
Najważniejsze jest tu, że Windows 98 nie był projektowany do NOSa, a rodzina Windows NT już tak. Natomiast wszelkie
nixy były robione z myślą o pracy NOSowej (stąd zabezpieczenia systemu plików, hierarchiczność uprawnień użytkowników
i wiele innych dodatków, czego DOSowe Windowsy nie miały z natury).
Tunelowanie (trzeba rozszerzyć to, co podałeś w haśle 'protokół tunelowania') - opisać zasadę działania, dodać parę
słów o kryptografii, opisać przykłady tunelowania
RMON - skoro jest zdanie o RMON, dodaj też coś o RMON2 i SNMP
BGP - np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/BGP

TTL - również dodać jako osobne hasło (opisane np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Time_To_Live)

standardy ToS/DSCP ??

przełącznik (switch, komutator) - opisał to Jakub, Ty możesz podać link do jego wątku: http://www.zszlw.pun.pl/viewtopic.php?id=13

"Segment logiczny - Zespół fizycznych segmentów sieci dołączonych do koncentratora lub grupy bezpośrednio połączonych ze sobą koncentratorów. Jeśli ma być podzielona na kilka segmentów logicznych, musi być użyty przełącznik." <== wymaga dopracowania

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.naszemiejsce.pun.pl www.alkoholizm-forum-wiedzma.pun.pl www.witcher.pun.pl www.vampire-secrets.pun.pl www.lordaeronguild.pun.pl