DialNet Masters - przygotowania

Praca... po godzinach.


#1 2008-02-16 22:58:46

Przemek

Użytkownik

1951322
Call me!
Skąd: lw
Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 14
Punktów :   

Komunikacja w internecie

Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger, od tego skrót IM) - program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów (komunikacja natychmiastowa - ang. Instant Messaging) pomiędzy dwoma lub więcej komputerami, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet (dlatego komunikatory internetowe). Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji.

Komunikatory przesyłają informacje według zasad ustalonych przez protokoły komunikacyjne tak, że publicznie udokumentowane protokoły są zwykle implementowane przez wiele komunikatorów, zapewniając prawie nieograniczone grono odbiorców, podczas gdy protokoły utajnione zmuszają użytkowników do korzystania z programów przygotowanych przez producentów, ograniczając tym samym możliwość komunikacji.

Komunikatory bardzo często łączą użytkowników przez serwery, do których przyłączają się, i od których działania są uzależnione. Niekiedy tak skrajnie, że użytkownik skazany jest na reklamy emitowane przez producenta aplikacji.

Wiele pomysłów zastosowanych w komunikatorach internetowych pochodzi ze starszego, lecz ciągle popularnego protokołu służącego do rozmów przez internet - IRC.

HISTORIA

Prosta forma komunikacji natychmiastowej została zaimplementowana w systemie PLATO we wczesnych latach 70. XX wieku. W późniejszych latach do komunikacji poprzez Internet inżynierowie i pracownicy akademiccy używali programu talk. Pierwszym komunikatorem w postaci, w jakiej znamy je dzisiaj, do tego pracujący pod systemami innymi niż Unix/Linux, był ICQ, udostępniony w listopadzie 1996. Po jego premierze powstało wiele podobnych programów do komunikacji natychmiastowej, pracujących w różnych sieciach.

Wczesne programy do komunikacji natychmiastowej wyświetlały znaki w miarę jak były wpisywane przez rozmówców - komunikacja wtedy bardziej przypominała rozmowę telefoniczną niż wymianę wiadomości. Działa tak uniksowe polecenie talk, bardzo popularne w latach 80. i wczesnych latach 90. XX wieku. W obecnych komunikatorach rozmowa polega zazwyczaj na wymianie linii tekstu.


MULTIKOMUNIKATORY
Oprócz programów obsługujących tylko jedną sieć IM, powstały także multikomunikatory, które umożliwiają komunikację z użytkownikami różnych sieci poprzez zestaw wtyczek. Popularne programy tego typu to Tlen, Konnekt, Miranda IM, AQQ, Gaim, Kopete, czy Trillian. W sieci Jabber komunikacja z innymi sieciami zapewniana jest przez serwer poprzez system transportów.

KOMUNIKATORY
Adium
AIM
AQQ.
Balachka
EKG2
Fire
Gadu-Gadu.
GG Lite
Google Talk.
Hapi
iChat
ICQ
Idesk
Kopete
Psi
PidginSkype
Spik
WebGG
WebTlen
Windows Live Messenger
X-Lite
Yahoo! Messenger

IRC
IRC (ang. Internet Relay Chat) to jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.

Usługa ta funkcjonuje w architekturze klient-serwer, tj. fizycznie składa się z grupy połączonych ze sobą na stałe serwerów oraz programów-klientów. Programy klienckie uruchamiane są przez końcowych użytkowników lokalnie – na ich własnych komputerach, lub zdalnie, za pośrednictwem usługi SSH lub telnet. Rozmowy w sieci IRC odbywają się na tzw. kanałach, z których część funkcjonuje stale. Inne mogą być uruchamiane przez jednego użytkownika w celu porozmawiania choćby z jedną inną osobą. Można także prowadzić prywatną rozmowę z innym użytkownikiem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikator


Czat, - rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych.

Wyraz czat (chat), będący zapożyczeniem, zagnieździł się w slangu informatycznym. Najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy - prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. W części czatów dostępne są również graficzne emotikony, stworzone dla ułatwienia ekspresji emocji. Taka forma czatu jest w większości oparta o aplet Java.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Czat

KOMUNIKACJA GŁOSOWA I AUDIOWIZUALNA
Komunikacja głosowa - komunikacja głosowa - jest to komunikowanie się z druga osoba , poprzez rozmowę głosowa czyli przy użyciu mikrofonu; najbardziej znanymi komunikatorami które posiadają tą opcje są Paltalk oraz Skype. Do Komunikacji glosowej mozemy takze uzyc innych klientow takich jak znany TeamSpeak czy tez Ventrilo

Komunikacja audiowizualna – polega na komunikowaniu się z drugą osobą za pośrednictwem kamerki internetowej oraz mikrofonu. Najpopularniejszym programem do prowadzenia takiego typu rozmów jest program Skype, który oferuje nam również videokonferencję czyli rozmowę audiowizualną z większą ilością osób

SŁOWNIK

Emotikony – sposób wyrażenia sposobem graficznym
Identyfikator – wizytówka użytkownika; sposób liczbowy (np. Gadu-Gadu), poprzez mail (np. Jabber)
Lista kontaktów - gromadzenie identyfikatorów znajomych osób na liście
Katalog użytkownika – informacje o danym użytkowniku (np. imię, nazwisko itp.)
Status – informacja graficzna co użytkownik robi w danym momencie (np. „zajęty”, „zaraz wracam”
Czatować - rozmawiać za pośrednictwem czatu.
Czatownik – osoba korzystająca z czatu
Plugin – „wtyczki”, umożliwiające doinstalowanie do naszego komunikatora pewnych dodatkowych funkcji

[z głowy xD]

Ostatnio edytowany przez Przemek (2008-02-16 23:34:21)

Offline

 

#2 2008-02-17 16:59:37

Przemek

Użytkownik

1951322
Call me!
Skąd: lw
Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 14
Punktów :   

Re: Komunikacja w internecie

Offline

 

#3 2008-02-19 19:19:56

Zbyszek

Moderator

5715669
Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 52
Punktów :   

Re: Komunikacja w internecie

Potrzebny jest ogólny wstęp do tego tekstu. Jakie są sposoby komunikacji w Internecie w ogóle.

Pomijasz komunikację za pomocą m.in. e-maili, forów, grup i list dyskusyjnych. Opisywać ich nie musisz, bo to już jest w innych wątkach, ale wspomnieć trzeba.

Możesz dodać jakieś kalendarium ewolucji komunikacji w internecie, począwszy od BBS na skype skończywszy... oczywiście jeśli Ci się chce. 8-]

Napisz więcej o TeamSpeak i Ventrilo, bo jestem ciekaw, co to jest ;P.

Offline

 

#4 2008-02-19 21:14:44

Dawid

Użytkownik

4319181
Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 38
Punktów :   

Re: Komunikacja w internecie

Co do TS ( skrót. od Teamspeak) i Vent ( Ventrilo) to mogę opisać od siebie bo jako tako korzystam z tych programów, zwłaszcza TS. Niestety nie będą to opracowania zawierające wyrazy naukowe i itp. no ja opisze głownie zasadę działania i jak to mniej więcej funkcjonuje

Teamspeak - program działa na zasadzie skype z tym ze zamiast łączyć sie z osobą łączymy sie do serwera.
Wygląda to następująco:
http://img507.imageshack.us/img507/8990/connectfb7.jpg
Jak widzimy możemy dodawać labele (serwery) na listę. Każdy serwer ma swoje IP i port. Przy dodawaniu serwera odrazy uzupełniamy pola związane z nickiem. Wybieramy czy Admin Serwera dał nam prawa do rejestracji jeżeli takie prawa otrzymaliśmy to zaznaczamy opcje registered i wpisujemy dane których użyliśmy do rejestracji. Rejestracja daje nam sporo praw np. wiadomość na cały kanał na którym przebywamy ale o tym więcej niżej. Jeżeli nie jesteśmy zarejestrowani, wejdziemy jako gość który poza tym że może sie wypowiadać. Teraz jak to wygląda po dostaniu sie na serwer
Wygląda to tak:
http://img135.imageshack.us/img135/5928/poconneciets3.jpg

Zielone "lampeczki" które zaczną sie świecić to oznacza ze dany użytkownik właśnie coś mówi przez mikrofon

Oczywiście dany "stopień" jakim nagrodził nas administrator serwera ( SA - Serwer Admin)
daje nam różne dodatkowe opcje np. tak zwana eRka (R) - możemy pisać na cały kanał
CA ( Channel Admin ) - pełnimy funkcje moderatora w danym kanale czyli możemy kickować , zmieniać hasło kanału czy też notatki.
no i SA - tu już jest totalna samowolka ;-) ustanawia prawo i rządzi na lewo i prawo, może robić wszystko łącznie z przerzuceniem użytkownika miedzy kanałami, istna samowolka.


To by było chyba na tyle jeżeli chodzi o TS, wiem że jest to bardzo ogólnie ale takie informacje wystarczają do funkcjonowania w nim. Zaś jeżeli chodzi o Ventrilo, tu sprawa ma sie podobnie z tym, że programy różnią się tylko interface`m.

Czy taka odpowiedz zadowala ?
Wiem, że to nie moje opracowanie, że zachowałem sie nachalnie, ale wiem że jako takowego opisu TS i Vent nie znajdziemy, bądź taki ,że ciężko będzie sie zorientować o co tak naprawdę chodzi.

Offline

 

#5 2008-02-19 22:00:24

Zbyszek

Moderator

5715669
Zarejestrowany: 2008-02-14
Posty: 52
Punktów :   

Re: Komunikacja w internecie

Dawid napisał:

Czy taka odpowiedz zadowala ?
Wiem, że to nie moje opracowanie, że zachowałem sie nachalnie, ale wiem że jako takowego opisu TS i Vent nie znajdziemy, bądź taki ,że ciężko będzie sie zorientować o co tak naprawdę chodzi.

Zadowala. Oparte na własnym doświadczeniu. Fachowa określenia czasem mogą zamącić obraz zagadnienia Należy się plusik.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.naszemiejsce.pun.pl www.alkoholizm-forum-wiedzma.pun.pl www.vampire-secrets.pun.pl www.lordaeronguild.pun.pl www.3d-90.pun.pl